psi.info

Vítejte na PSI.info tento blog je tu jen pro vás a my doufáme,že se vám zde bude líbit a budete se sem i vracet nadále přejeme příjemnou zábavu. Vítejte na PSI.info tento blog je tu jen pro vás a my doufáme,že se vám zde bude líbit a budete se sem i vracet nadále přejeme příjemnou zábavu. Vítejte na PSI.info tento blog je tu jen pro vás a my doufáme,že se vám zde bude líbit a budete se sem i vracet nadále přejeme příjemnou zábavu. Vítejte na PSI.info tento blog je tu jen pro vás a my doufáme,že se vám zde bude líbit a budete se sem i vracet nadále přejeme příjemnou zábavu.

Zlatý retrívr

Originální název plemene : Golden retriever

Země původu : Velká Británie

Doba vzniku : 19. století

Původní využití : Aportování zvěře

Využití dnes : Společník, záchranářský a vodicí pes, canisterapie

Průměrná délka života : 13 - 15 let

Hmotnost : 27 – 37 kg

Výška : Pes: 56 - 61 cm Fena: 51 - 56 cm

Zlatý retrívr

+.jpg

O prapůvodu plemene koluje mnoho historek, ale jisté je, že původ všech plemen retrívra leží v Newfoundlandu. Tamní psi byli vydatní pomocníci místním rybářům při lovu, kdy jim neúnavně pomáhali tahat lana lodí nebo vypadlé ryby ze sítí, a to i při velmi nepříznivém počasí. Proto britští námořníci přivezli několik těchto psů do Anglie. Čistokrevný chov tohoto plemene začíná v druhé polovině 19. století, kdy lord z Tweedmounthu zkřížil žlutosrstého wavy coated retrívra s fenou dnes již neexistujícího tweed water španěla. V následujících 20-ti letech byli tito psi kříženi nejen s dalšími Wavy-coated-retrievery a Tweed-water-španěly, ale také s irskými setry bladhoundy. Postupně se z těchto spojení vyvíjel pes s velmi líbivým vzezřením a specifickými vlastnostmi pro náročnou "práci po výstřelu". Jako plemeno byl zlatý retrívr uznán v roce 1913.

Toto plemeno se nevyskytuje v žádných dalších varietách.

Zlatý retrívr je velký, statný pes symetrické postavy, vyrovnaného pohybu a laskavého výrazu. Hlava je vyvážená, s širokou lebkou, širokým a hlubokým čenichem a černým nosem. Oči mají tmavohnědou barvu, a víčka jsou taktéž tmavá. Uši jsou zavěšené asi v rovině očí a mají střední velikost. Vyvážené tělo s širokým hrudníkem má pevný a rovný hřbet. Ocas je nasazen i nesen v linii hřbetu a dosahuje až k hleznu.

Srst je hladká nebo mírně zvlněná s nepromokavou podsadou. Zbarvení srsti je v různých odstínech zlaté nebo krémové, nepřípustné je červené nebo mahagonové zbarvení srsti. Bílá barva je přípustná pouze v malé míře na hrudi. S přibývajícím věkem psa se může srst stávat světlejší.

Tento pes je dobře znám svou klidnou, uvolněnou, avšak odpovědnou povahou. Jeho inteligence je značná, je to poslušný a dobře ovladatelný pes, ideální do rodiny.

Tento pes je svému pánovi hluboce oddán, velmi miluje i ostatní členy rodiny, a je na člověka silně fixován. Nezájmem o něj velmi trpí, pokud zůstává celý den sám, může dojít k poruchám chování. K cizím lidem se zlatý retrívr chová příjemně, pokud je správně vychován, nikdy nebývá agresivní. Při setkání s jinými psy je přátelský a nevyvolává rvačky. Problémy nejsou ani ve vztahu k ostatním domácím mazlíčkům.

Pro svou absolutně neagresivní a mimořádně přátelskou povahu je zlatý retrívr považován za jedno z nejvhodnějších plemen k dětem.

Jelikož je toto plemeno velice učenlivé, jeho výchova není příliš složitá. Velice rychle a snadno zvládá výcvik poslušnosti. Pro jeho velice citlivou povahu by nemělo být používáno při výcviku žádné násilí či jiná nevhodná metoda! Výcvik však musí být prováděn s důsledností, jako u jiných plemen psů.
Ustájení v kotci je pro zlatého retrívra krajně nevhodné, protože jeho citlivá povaha trpí nedostatkem kontaktu s rodinou a poruchy povahy jsou v tomto případě nevyhnutelné. Pes by měl bydlet s vámi v domě, kde by měl mít k dispozici vlastní, dostatečně velký pelíšek. Ten by měl být v bytě umístěn tak, aby v něm pes mohl nerušeně odpočívat, ale zároveň sledovat veškeré dění v rodině.
1  
2  
3