psi.info

Vítejte na PSI.info tento blog je tu jen pro vás a my doufáme,že se vám zde bude líbit a budete se sem i vracet nadále přejeme příjemnou zábavu. Vítejte na PSI.info tento blog je tu jen pro vás a my doufáme,že se vám zde bude líbit a budete se sem i vracet nadále přejeme příjemnou zábavu. Vítejte na PSI.info tento blog je tu jen pro vás a my doufáme,že se vám zde bude líbit a budete se sem i vracet nadále přejeme příjemnou zábavu. Vítejte na PSI.info tento blog je tu jen pro vás a my doufáme,že se vám zde bude líbit a budete se sem i vracet nadále přejeme příjemnou zábavu.

Staffordšírský bulteriér

Originální název plemene : Staffordshire Bullterrier

Země původu : Velká Británie

Doba vzniku : 19. století

Původní využití : Zápasy s býky a medvědy, později psí zápasy

Využití dnes : Společník

Průměrná délka života : 11-12 let

Hmotnost : 11-17 kg

Výška : 43-48 cm

Staffordšírský bulteriér

+.JPG

Předkové tohoto plemene byli šlechtěni pro krvavé boje s býky a medvědy. Staffordšírský bullteriér pochází z Velké Británie, z hrabství Staffordshire a vznikl křížením dobře osvalených buldoků s menšími a pohyblivějšími teriéry. Původně byl využíván k tehdy velmi oblíbeným psím zápasům. První klub chovatelů staffordšírských bullteriérů vznikl v roce 1935 a byl také vytvořen jeho chovný standard. V roce 1939 byl v Anglii uznán jako myslivecké plemeno. V dnešní době se sice tento pes v myslivosti ještě stále s oblibou využívá, mezi myslivecká plemena však už nepatří.
Toto plemeno se nevyskytuje v žádných dalších varietách.
Tento velmi silný pes má krátkou, širokou hlavu s vystupujícími lícemi. Oči jsou trojúhelníkové, mají tmavou barvu, ale mohou být i světlejší, většinou v barvě srsti. Uši jsou napůl překlopené dopředu a nekupírují se. Tělo je dobře osvalené, s hlubokým hrudníkem a rovným hřbetem. Ocas je nasazený nízko, je mírně prohnutý a nesen dolů.
Srst u těchto psů je krátká, hladká a lesklá. Barva srsti je červená, plavá, černá, modrá nebo bílá, kdy každá z těchto barev může být kombinována s bílou. Možné je i zbarvení žíhané nebo žíhané s bílými znaky.
Je to inteligentní a odvážný pes a je naprosto spolehlivý. Jeho povaha je přímá a přátelská. Stafbul je velice odvážný a bouřlivý pes, je velmi vytrvalý a dokáže být samostatný, na druhé straně je velmi hravý, přítulný a něžný.
Je dobré navyknout v mládí psa na společnost jiných zvířat. Po svých předcích je duchem stále bojovník, a pokud se setká s jiným psem nebo jakýmkoliv jiným zvířetem, je připraven zaútočit. V jeho povaze není zakořeněna žádná agresivita vůči lidem, naopak je velmi oddaným a poslušným členem rodiny. Miluje dospělé lidi i děti a touží po jejich stálé přítomnosti a po kontaktu s nimi.
Děti má staffordšírský bulteriér velmi rád, a je k nim velice tolerantní, a pokud děti tolerují jeho potřeby, vzniká mezi nimi velmi pevný kamarádský vztah.
S důslednou  výchovou tohoto psa je nutné začít ihned ve štěněčím věku. Výchova by neměla být tvrdá a je nutné se vyvarovat nepřiměřených trestů. Tento pes se poměrně dobře učí, ale někdy bývá trochu tvrdohlavý.
Toto plemeno je pro svou krátkou srst vhodnější do bytu, lze jej však i dobře držet v zahradě, kde jej však je nutné umístit ho do zatepleného a v zimě vyhřívaného kotce. Lépe mu však vyhovuje pobyt ve společnosti své lidské rodiny. V bytě může být umístěn například v kleci nebo transportní bedně, dobu čekání na pána většinou spokojeně prospí.
1  
2  
3