psi.info

Vítejte na PSI.info tento blog je tu jen pro vás a my doufáme,že se vám zde bude líbit a budete se sem i vracet nadále přejeme příjemnou zábavu. Vítejte na PSI.info tento blog je tu jen pro vás a my doufáme,že se vám zde bude líbit a budete se sem i vracet nadále přejeme příjemnou zábavu. Vítejte na PSI.info tento blog je tu jen pro vás a my doufáme,že se vám zde bude líbit a budete se sem i vracet nadále přejeme příjemnou zábavu. Vítejte na PSI.info tento blog je tu jen pro vás a my doufáme,že se vám zde bude líbit a budete se sem i vracet nadále přejeme příjemnou zábavu.

Německý boxer

Originální název plemene : Deutscher Boxer

Země původu : Německo

Doba vzniku : 19. století

Původní využití : Hlídací pes, zápasy s býky

Využití dnes : Společník, služební pes

Průměrná délka života : 12 let

Hmotnost : Pes: více jak 30 kg při kohoutkové výšce 60 cm Fena: asi 25 kg při kohoutkové výšce 56 cm

Výška : Pes: 57 – 63 cm Fena: 53 – 59 cm

Německý boxer

+.JPG

Boxer je původem válečný a bojový pes. Až do poloviny 19. století se chov boxerů neodděloval od chovu dog. Tato dvě plemena mají totiž stejné předky. Byli jimi býkohryzové, kteří byli známí až do začátku 19. století. Byly známy dva typy, a to velký „gdaňský býkohryz“ a malý „brabantský býkohryz“. Předchůdcem boxera je tedy menší „býkohryz brabantský“, který se vyvinul během 16. a 17. století z velkého býkohryza. Tito psi byli používání k lovu a štvaní zvěře, ale také pro boj s medvědy a býky. Ve druhé polovině 19. století se již býkohryzové k lovu příliš nepoužívali, sloužili spíše jako průvodci obchodníků s dobytkem. Ze záznamů vyplývá, že svým podílem do rodokmenu boxera přispěl anglický mastif, a na počátku chovu se také objevil vliv anglického buldoka. Rozepře mezi chovateli o tom, jak má tento pes vlastně vypadat, trvaly velmi dlouho. Zdárný vývoj začal až v roce 1910, kdy byl založen Boxer-Klub se sídlem v Mnichově, který existuje dodnes. Obraz tohoto plemene se změnil v krátké době pomocí přísné selekce a nejužší příbuzenské plemenitby. První standard z roku 1905, který připouštěl všechny barvy a uváděl výšku psa 50 cm, padl v roce 1920, kdy byla vyřazena bílá a černá barva. Jako plemeno byl boxer uznán v roce 1925 a je dodnes oblíbeným psem, a to nejen v Německu.
Toto plemeno se nevyskytuje v žádných dalších varietách.
Boxer je silný, hladkosrstý pes s kvadratickou stavbou těla. Hlava je bez vrásek, nesmí být příliš lehká, ale ani příliš těžká. Důležitý je dobrý poměr lebky a čenichové partie. Čenich má být co nejširší a mohutný s širokým, černým nosem. Oči jsou střední velikosti, tmavé barvy a s inteligentním a pozorným výrazem. Uši jsou nasazené vysoko, menší, a v klidu jsou přiložené k tvářím. Pokud pes zpozorní, uši přepadávají dopředu a vytváří zřetelnou vrásku. Tělo je kvadratické, s krátkým, pevným, širokým a dobře osvaleným hřbetem. Ocas je nasazený vysoko a krátce kupírovaný je nesený nahoru.
Srst je krátká, tvrdá, přilehlá a lesklá. Zbarvení srsti může být zlaté, a to v různých odstínech světle žluté až k tmavé jelení červené nebo žíhané. Základní barva a žíhání musí být od sebe zřetelně odděleny. Maska je černá. Povoleny jsou bílé znaky, ne však více než na třetině plochy těla.
Boxer je klidný, sebevědomý a vyrovnaný pes. Je odvážný a ostražitý, přesto však přátelský a hravý. Je inteligentní a dobře učenlivý. Za vadu v povaze je považováno, pokud je pes agresivní, záludný nebo zbabělý.
Boxer je výborným rodinným společníkem. K celé rodině je přátelský, příjemný a věrný. K cizím lidem, kteří přijdou k vašim dveřím, je zpočátku přirozeně nedůvěřivý. Na vycházkách se tato nedůvěra však většinou neprojevuje. Pokud je dobře vycvičen, a od mládí je zvyklý na kontakt s cizími psy, nebývá ani v dospělosti při setkávání s nimi žádný problém.
Boxer je známý svou vrozenou láskou k dětem. Je však zapotřebí, aby pes, pokud bývá v kontaktu s dětmi, byl řádně vycvičen, a je také nutné poučit děti, jak se mají ke psu chovat. Při setkávání s cizími dětmi je tedy vhodný dohled dospělé osoby.
Vychovávat tohoto psa je potřebné od štěněčího věku. K poslušnosti ho nesmíte nutit žádným násilím, ale láskou, trpělivostí a porozuměním. Pes si musí uvědomit, co může a co ne, a to je nutné dát mu najevo srozumitelně a jasně. Protože boxer patří mezi pracovně-užitková plemena, mezi 10 – 12 měsícem je vhodné začít s náročnějším výcvikem. Je to vhodná doba k zapsání do klubu boxerů nebo jiného výcvikového klubu psů, ve kterém se pracovně-užitková plemena cvičí.
Pro svou krátkou srst a přítulnou povahuje boxer pes, kterého je vhodné chovat v bytě. Pelíšek mu umístěte na suchém, teplém místě bez průvanu, nejlépe v místnosti, která je členy rodiny nejvíce využívána. Bezpečí štěněti i vašemu obydlí zajistí klec. Je však nutné psa pobytu v tomto zařízení včas naučit.
1  
2  
3