psi.info

Vítejte na PSI.info tento blog je tu jen pro vás a my doufáme,že se vám zde bude líbit a budete se sem i vracet nadále přejeme příjemnou zábavu. Vítejte na PSI.info tento blog je tu jen pro vás a my doufáme,že se vám zde bude líbit a budete se sem i vracet nadále přejeme příjemnou zábavu. Vítejte na PSI.info tento blog je tu jen pro vás a my doufáme,že se vám zde bude líbit a budete se sem i vracet nadále přejeme příjemnou zábavu. Vítejte na PSI.info tento blog je tu jen pro vás a my doufáme,že se vám zde bude líbit a budete se sem i vracet nadále přejeme příjemnou zábavu.

Afghánský chrt

Originální název plemene : Afghan Hound

Země původu : Afghánistán

Doba vzniku : Starověk

Původní využití : Lov drobné i velké zvěře

Využití dnes : Společník, závodní pes

Průměrná délka života : 12 - 14 let

Hmotnost : 23 - 27 kg

Výška : Feny: 63 – 69 cm Psi: 68 – 74 cm

Afghánský chrt

+.JPG

Toto plemeno pochází z Afghánistánu, a podle archeologických nálezů lze soudit, že je jedním z nejstarších plemen, ne-li nejstarším plemenem vůbec. Jako důkaz poslouží například jeskynní kresby, které pochází z období 3000 let př. n. l. Pro svou vytrvalost a rychlost byl používán jako lovec vlků, lišek a vysoké zvěře. V Afghánistánu existuje více variet těchto psů, z nichž nejznámější je ghazni, horský typ, který je více osrstěný a nížinný typ, bell murray. Dnešní afghánský chrt je pravděpodobně smíšeninou obou typů. Do Velké Británie se dostal koncem 19. století, zde byl počátek jeho šlechtění pro krásný vzhled, a Velká Británie má dodnes nad tímto plemenem patronát. V evropské civilizaci již afghánský chrt neplní své původní poslání, je mu zde přisouzena nová role společníka a lahodí oku na závodních drahách při chrtích dostizích.
Toto plemeno se nevyskytuje v žádných dalších varietách.
Afghánský chrt je důstojně vyhlížející pes s hrdě nesenou, dlouhou hlavou. Čenich je černý, u světlých psů může mít zbarvení játrové. Oči jsou uložené mírně šikmo, mají téměř trojúhelníkovitý tvar a jsou tmavé nebo zlaté. Uši jsou dlouhé, svěšené, těsně přiléhající k hlavě, a jsou pokryté dlouhou, hedvábnou srstí. Dobře osvalené tělo je vysoké, středně dlouhé, s rovným hřbetem a rovnými, krátkými bedry. Ocas je nasazený nízko, je středně dlouhý, na konci zatočený a při pohybu je nesený vysoko.
Srst je velmi dlouhá a hedvábná, s výjimkou hřbetu a obličeje, kde je srst krátká, velmi hustá a přiléhavá. Zbarvení srsti je přípustné jakékoli, afghánský chrt se však nejčastěji vyskytuje v barvě červené nebo různých odstínech béžové, často s tmavou maskou na obličeji.
Afghánský chrt je inteligentní, nezávislý a samostatně uvažující pes. Je také velmi ostražitý a odvážný. Při dobré výchově je však přátelský, oddaný a přítulný, i když si stále zachovává svou důstojnost.
Je to velmi hrdý pes, který se sám nikdy nebude ucházet o náklonnost člověka. Pokud je dobře vychován a je pochopena jeho nezávislá povaha, stává se svému majiteli dobrým přítelem. Vůči cizím lidem je zdrženlivý a nedůvěřivý, až odmítavý. Někteří jedinci se mohou k ostatním psům chovat dominantně. V jeho povaze je zakořeněna vlastnost jeho předků – pronásledovat všechny rychle se pohybující objekty, proto by soužití s jinými domácími mazlíčky mohlo přinést problémy.
K dětem se chová pěkně, ale nemá příliš rád jejich škádlení a křik, proto je vhodnější do rodiny s odrostlejšími dětmi, které ho budou respektovat.
Afghánský chrt není vhodným plemenem pro člověka, který nemá žádné zkušenosti s chovem a výcvikem psů. Je to sebejistý a tvrdohlavý pes, jehož výchova není jednoduchá, je těžko ovladatelný a nikdy nebude perfektně poslouchat. Jeho výchova vyžaduje mnoho trpělivosti a důslednosti, na vynucování reaguje podrážděním, pokud je však vychováván pevnou rukou, ale s citem a porozuměním, může se lecčemu naučit.
Afghánský chrt je vhodný pro chov v bytě, ale je nutné zajistit mu mnoho pohybu.
1  
2  
3