psi.info

Vítejte na PSI.info tento blog je tu jen pro vás a my doufáme,že se vám zde bude líbit a budete se sem i vracet nadále přejeme příjemnou zábavu. Vítejte na PSI.info tento blog je tu jen pro vás a my doufáme,že se vám zde bude líbit a budete se sem i vracet nadále přejeme příjemnou zábavu. Vítejte na PSI.info tento blog je tu jen pro vás a my doufáme,že se vám zde bude líbit a budete se sem i vracet nadále přejeme příjemnou zábavu. Vítejte na PSI.info tento blog je tu jen pro vás a my doufáme,že se vám zde bude líbit a budete se sem i vracet nadále přejeme příjemnou zábavu.

Výběr štěněte

Při výběru štěněte je důležité vědět, kde štěně vyrůstalo, jestli bylo v kontaktu s jinými psy, dětmi, lidmi, jinými zvířaty apod.. Štěněčí věk do doby, než je z vrhu odvedeno, totiž velmi ovlivní jeho budoucí povahu a chování. Všechny tyto faktory následně ovlivní jeho soužití v budoucí lidské smečce.

Pokud štěňata rostou venku nebo v kotcích, kde se jim nikdo nevěnuje a nemají žádné zkušenosti s lidmi, nesou si následky celý život. Takový pes může zůstat bázlivý, plachý a nedůvěřivý. Správný chovatel vychovává svá štěňata doma. Socializace štěňat je velmi důležitá pro jejich další správný psychický vývoj. Jednoznačně tedy platí, že čím lépe štěně do doby vašeho odběru vyrůstá a je tedy kvalitně socializováno, tím lépe se přizpůsobí svému novému prostředí.

Důležité je také vidět rodiče, většinou matku, a prozkoumat její chování, jednak proto, že mnohé povahové rysy se dědí a také z důvodu,že štěně je s matkou neustále a její chování a zvyky se přenáší i na štěně. Proto pokud je matka neurotická a agresivní, je velmi pravděpodobné, že toto chování bude mít v dospělosti i štěně a naopak. Naše doporučení tedy zní: nikdy nepořizujte štěně neuváženě a v časové tísni, ale navštivte danou chovnou stanici několikrát a sledujte, jak chovatel přistupuje ke svým chovancům a současně pozorujte chování matky a vývoj štěňat.

Při výběru štěněte pravdivě uveďte informace, k čemu si štěně kupujete, pokud jste začátečníci, chovatel je schopen vám poradit, které štěně bude pro vás nejvhodnější. Například k výstavním účelům se lépe hodí štěňata klidné a vyrovnané povahy.

Všechna štěňata jsou neodolatelná, mají své kouzlo, a vy byste si je nejraději odnesli domů všechna. Nenechte se však ovládnout city, a štěně vybírejte podle určitých aspektů. Čím více zjistíte o původu a vývoji štěněte, tím více starostí v budoucnu si ušetříte. A teď několik rad:

 • štěně vybírejte, pokud možno, bez přítomnosti vašich dětí, mohly by vás při výběru ovlivnit
 • štěňata si prohlížejte, pokud je to možné, bez přítomnosti jejich matky
 • nedejte na výmluvy, které mají vysvětlit, proč štěně nevypadá příliš zdravě
 • pokud nechcete mít dospělého psa rváče, nevybírejte si právě nejdravější štěně
 • nevybírejte ze soucitu nejustrašenější štěně, které se krčí někde v koutě
 • pokud je některé ze štěňat levnější, zjistěte důvod, má pravděpodobně nějakou vadu v exteriéru a později nemusí být takový pes zařazen do chovu

Čím déle zůstane u fenky a ostatních štěňat, tím lépe se seznámí s komunikací mezi psy, a později, při setkáni s jinými psy, nebude mít problémy. Ovšem čím déle bude v tomto prostředí, tím hůře si bude přivykat na lidský život. Pokud si nejste jisti, zda se chovatel dostatečně věnuje kontaktu se štěňaty, neberte si nikdy štěně starší 8 týdnů. V této době se dá ještě poměrně dobře socializovat i pokud tomu doposud tak nebylo. Odběr štěněte je tedy vhodný od 7. do 9. týdne věku. Pokud je ovšem štěně dobře socializované je možné odebrat i později, ale musíme mít jistotu, že chovatel socializaci nepodcenil.

 • hustá, lesklá srst bez holých míst a strupů
 • čistá pokožka i uši
 • oči čisté a jasné, bez výtoků
 • chrup je pravidelný
 • bříško není neobvykle nafouknuté, úplně plné bříško po jídle je však normální
 • řitní otvor je čistý, není potřísněn výkaly
 • stolice je tuhá
 • stavba těla je dobrá, štěně není ani vyzáblé, ani příliš tlusté
 • pes by měl mít viditelná obě varlata
 • Při několika návštěvách, předcházejících koupi štěněte, pozorujte, jak si štěňata spolu hrají. Štěňata se pošťuchují a koušou a přitom se učí, jak spolu mají zacházet. Štěně, které je ve smečce dominantní, bude pravděpodobně dominantní i v dospělosti, a bude tedy potřebovat důslednější výchovu. Většinou se ve vrhu najde i štěně, které je bázlivé a drží se stranou. Pro začátečníka není vhodná ani jedna z těchto variant.
 • Pokud jsou štěňatům více, jak čtyři týdny, jděte k nim. Pokud jsou vyděšená tím, že jste se k nim přiblížili a uhýbají znamená to, že nemají dobré zkušenosti s lidmi a vy si musíte postupně získat jejich důvěru, což nebývá příliš snadné. Pokud štěňata vyčkávají nebo jsou dokonce zvědavá přiklekněte k nim, a lákejte je k sobě. Zdravá a dobře vyvinutá štěňata k vám přiběhnou, v čele s vůdcem smečky.
 • Štěně, které má již více než šest týdnů, a které jste si už vybrali, s sebou odneste do místnosti, ve které ještě nebylo, a pozorujte jeho chování. Štěně by mělo začít zvědavě prozkoumávat místnost. Pokud zůstane sedět vystrašeně v koutě znamená to, že je bázlivé, a pravděpodobně takové bude i v budoucnosti. Po chvíli pozorování se štěně pokuste k sobě přilákat, mělo by přiběhnout. Výchova takovéhoto štěněte bude méně náročná, než výchova plachého jedince. Pokud štěně není příliš unavené, můžete se pokusit o hru, například s míčkem. Zdravé štěně se bude pokoušet ihned míček ulovit. Pokud jste se štěnětem v místnosti sami, zkuste zjistit, jak reaguje na zvuk. Zatleskejte, štěně by se mělo zajímat o to odkud zvuk přichází, štěně, které uteče je bázlivé.
O prodeji štěněte by měla být sepsána kupní smlouva, která chrání jak chovatele, tak vás. Měly by zde být uvedeny konkrétní údaje o štěněti, jeho tetovací číslo, zda je štěně zdravé, nejeví žádné známky nemoci a nemá žádnou genetickou vadu, zda je očkované a odčervené. Před podepsáním smlouvy byste si měli štěně důkladně prohlédnout. Podle občanského zákoníku má každý nový majitel psa právo na šestitýdenní záruku, kterou může uplatnit na zatajené vady, což jsou vady, o kterých vás chovatel neinformoval, a které jste zjistili vy nebo veterinární lékař až po příjezdu domů. Pokud kupujete čistokrevné štěně, jehož oba rodiče byli schváleni do chovu, měli byste od chovatele dostat průkaz původu a očkovací průkaz. Bez průkazu původu se nemůžete účastnit výstav ani se zapojit do chovu. Očkovací průkaz je důležitým dokumentem o vakcinaci štěněte. Většina štěňat při odběru je již očkovaná a odčervená, o provedeném očkování musí být zápis v očkovacím průkazu. Tetování štěněte zajišťuje příslušnost k rodokmenu a provádí se v příslušném chovatelském klubu. Štěně bývá tetováno do ucha nebo na vnitřní straně stehna, vytetované číslo je číslem z plemenné knihy. Pokud chovatel tvrdí, že všichni jeho psi byli rentgenologicky vyšetřeni na dysplazii kyčelního kloubu, vyžádejte si o tom veterinární osvědčení. Zjistěte si u chovatele, jakou mělo štěně do doby odběru výživu, správný chovatel by vám měl poskytnout dvou až třídenní dávku krmiva pro štěně, neboť přechod na novou stravu by měl být postupný.