psi.info

Vítejte na PSI.info tento blog je tu jen pro vás a my doufáme,že se vám zde bude líbit a budete se sem i vracet nadále přejeme příjemnou zábavu. Vítejte na PSI.info tento blog je tu jen pro vás a my doufáme,že se vám zde bude líbit a budete se sem i vracet nadále přejeme příjemnou zábavu. Vítejte na PSI.info tento blog je tu jen pro vás a my doufáme,že se vám zde bude líbit a budete se sem i vracet nadále přejeme příjemnou zábavu. Vítejte na PSI.info tento blog je tu jen pro vás a my doufáme,že se vám zde bude líbit a budete se sem i vracet nadále přejeme příjemnou zábavu.

Bouda

Bouda pro psa nebo fenu pro celoroční ubytování by měla mít dvě místnosti – předsíň a ložnici. Její velikost by měla být daná velikostí plemene v dospělosti. Ložnice by měla být dostatečně prostorná tak, aby se v ní dospělý pes mohl pohodlně otočit nebo se natáhnout. Neměla by však být zase příliš velká, pes se v chladném počasí obvykle stočí do klubíčka a vyhřívá si ložnici vlastním tělesným teplem, měl by se v ní však i pohodlně natáhnout. Vchod do předsíně by měl být o něco málo vyšší než je kohoutková výška psa, zatímco vchod do ložnice může být kvůli udržení tepla o něco menší, toho docílíme tím, že zvýšíme práh, ale nebudeme snižovat vchod z horní strany. Velikost předsíně musí být taková, aby pes mohl bez problémů vejít do ložnice.
Pokud budujete boudu pro fenu, a předpokládáte, že v ní bude odchovávat štěňata, měla by její velikost být alespoň o třetinu větší, než je pro dané plemeno obvyklé.
Orientační velikost boudy (vnitřní rozměry)

Plemena Délka ložnice Délka předsíně Šířka Výška Šířka vchodu
Malá - do 35 cm 65 cm 40 cm 55 cm 70 cm 30 cm
Střední - do 60 cm 95 cm 55 cm 80 cm 100 cm 45 cm
Velká - nad 60 cm 115 cm 70 cm 110 cm 120 cm 60 cm


Bouda pro celoroční ubytování psa by měla mít zateplenou ložnici. Pokud se z nějakých důvodů rozhodnete ubytovat venku psa krátkosrstého, který k tomuto způsobu ubytování není uzpůsoben, měli byste zvážit i vybudování vytápění na zimu.
Nejlepším materiálem pro stavbu boudy je dřevo. Jako izolaci ložnice je ideální použít polystyren, který se prodává po kusech a má dobré izolační vlastnosti. Je také nenasákavý, takže se v něm neudržují plísně či hniloba. Izolaci je však nutné krýt i zevnitř, protože pes by ji mohl okusovat. Coby izolaci ložnice lze také použít skelnou vatu, piliny nebo slámu.
Střecha by měla být pevná, a také na ní by měla být izolace. Ideální je střecha rovná, na kterou můžete položit např. matraci, protože pes na ní rád lehává. Protože i bouda pro psa se musí občas uklidit, vyčistit a dezinfikovat, měla by být některá její část konstruována tak, aby se dala odklopit. Nejčastěji je to čelní strana nebo střecha.
Boudu je vhodné pomocí dřevěných špalíčků vyvýšit asi o 10 cm, aby nestála přímo na zemi a nenasávala vlhkost, pokud však stojí v kotci, ve kterém je vybudována dřevěná podlaha, není vyvýšení nutné.
Do boudy dejte psovi deku či starý koberec, i tyto je však nutné pravidelně čistit. Pro zimní měsíce je vhodné vnitřek boudy vystlat slámou či senem nebo vlastnoručně vyrobte polštář z pevné látky, který tímto materiálem naplníte. Náplň jednou za čas vyměňte. V chladném počasí je také dobré přikrýt vchod do boudy nějakou pevnou látkou nebo dekou, aby dovnitř netáhlo.