psi.info

Vítejte na PSI.info tento blog je tu jen pro vás a my doufáme,že se vám zde bude líbit a budete se sem i vracet nadále přejeme příjemnou zábavu. Vítejte na PSI.info tento blog je tu jen pro vás a my doufáme,že se vám zde bude líbit a budete se sem i vracet nadále přejeme příjemnou zábavu. Vítejte na PSI.info tento blog je tu jen pro vás a my doufáme,že se vám zde bude líbit a budete se sem i vracet nadále přejeme příjemnou zábavu. Vítejte na PSI.info tento blog je tu jen pro vás a my doufáme,že se vám zde bude líbit a budete se sem i vracet nadále přejeme příjemnou zábavu.

Dýchací soustava

Dýchací soustava sdružuje orgány, které obstarávají výměnu plynů mezi vnějším prostředím a krví. Vdechováním přivádějí do těla kyslík a vydechováním odvádějí kysličník uhličitý. Dýchací soustava je i důležitým regulátorem teploty. Dýchací soustava začíná dutinou nosní, do které vzduch vstupuje nozdrou, která je součástí zevního nosu. Dále vzduch proudí nosohltanovým průchodem do hltanu, odtud přes hrtan do průdušnice, průdušek a do dechových kanálků a sklípků, které jsou základní funkční jednotkou plic.

Zevní nos je tvořen houbovitým čenichem, ten je rozdělený brázdičkou, která zasahuje z horního pysku až na čenichové zrcátko. Nosní dutina je párová dutina, vystlaná sliznicí, v níž je uloženo čichové bludiště, u psa se svým tvarem a uspořádáním podstatně odlišuje od ostatních domácích zvířat. Je v ní umístěna malá dutina, vystlaná speciální čichovou sliznicí, která slouží jako větřicí ústrojí. Nosní dutina je rozdělena chrupavčitou přepážkou na dvě části. V dutině nosní se vzduch ohřívá a čistí od prachových částic. Odtud putuje vzduch přes hltan do hrtanu. Hrtan je krátká trubice, složená z chrupavčitých prstenců, která je vložena mezi hltan a počátek průdušnice. Reguluje přívod vzduchu při dýchání, zabraňuje vniknutí cizích těles do dýchacích cest a je hlavním hlasovým ústrojím. Z hrtanu až do plic vede vzduch průdušnice. Ta je tvořena 42 - 46 chrupavčitými prstenci, které jsou spojeny plošnými vazy a je vevnitř vystlána sliznicí. Na konci se průdušnice rozděluje na dvě průdušky, které vstupují do plicních laloků. Plíce jsou vlastní dýchací orgán, který je uložen v dutině hrudní, která je vystlaná pohrudnicí. Plíce jsou obaleny tenkou blánou - poplicnicí. Dýchacími pohyby hrudníku se plíce roztahují a stlačují, a to umožňuje výměnu vzduchu v plicích a okysličování krve.


Zevní nos:
1. křídlo nosu
2. křídlová brázda
3. nozdra
4. zrcátko
5. nosopyskový žlábek
6. žlábek horního pysku
7. horní pysk
8. dolní pysk
9. brada


Vedlejší nosní dutiny:
1. čelní dutina
2. čelistní dutina
3. skořepové výdutě a skořepové sklípky


Průřez plícemi:
1. průdušnice
2. levá a pravá hlavní průduška
3. plicní laloky


Průřez průdušnicí
1. obalová vrstva průdušnice
2. sliznice
3. průdušnicový sval